Diriliş Ertuğrul Tamga Nedir? Ne Anlama Geliyor? Tarihte Kullanılan Tamgalar Ne?


Diriliş Ertuğrul Tamga Nedir,

Diriliş Ertuğrul Dizisi Yeni sezonda da fırtınalar estirmeye devam ediyor. Bu sezon da Ertuğrul Hancı Simon’a karşı mücadele ederken şimdilik Simon Erturğul’un kendisinin peşinde olduğunu bilmiyor, Ertuğrul da Simon’un bir tapınakçı Şovalyesi olduğunu bilmiyor. Ancak Ertuğrul tapınakçılarla ilgili bir iz bulmuştur. Bu iz O’nu tapınakçılara götürecektir.

dirilis-ertugrul-tamga-ne-anlama-geliyorDiriliş Ertuğrul Tamga Ne Anlama Geliyor, 

Tamga orta asya türklerinin kullandığı simge ve harflere verilen Orta Asya topluluklarını simgeleyen bir mühürdür. Tarihte Bir topluluğun ulus olması için gerekli yazılı olmayan kaideler vardır…kültür, ahlak, din, dil gibi…ve toplumlar bu yazılı olmayan kuralları sembolleştirerek tarihe izler bırakırlar.

Dizi Haber Sitesi  Diriliş Ertuğrul Batuhan Kimdir? Gerçek Adı ve Oynadığı Diziler

dirilis-ertugrul-tapinakcilarin-kullandigi-tamga

binlerce yıldan beri tarihin yazılmasında, şekillenmesinde önemli katkıları bulunan TÜRK MİLLETİ’de kendi tarihine bu tip sembollerle ışık tutmuş, tarihe adını altın harflerle yazdırmışlardır.

ön türklerin tarihe not düştükleri işte bu sembollerin en önemlileri TAMGALAR’dır.

dirilis-ertugrul-tarihte-hangi-tamgalar-kullanildi

“Türklerin tarih boyunca granit taşlara kazıdıkları özel işaretler Türk Kültürüne; Türklerin sosyal yazışmalarına ve Türk tarihine ışık tutar niteliktedir. Bu şekillere ad olarak verilen Tamga kelimesi sözlük anlamı olarak bir şeyin üzerine bir nişan basmaya yarayan araç, bu araçla basılan nişan, bir kimsenin herkesçe bilinen lekesi, şeklindedir. “

Dizi Haber Sitesi  Diriliş Ertuğrul 19 Nisan Özeti


“TAMGA” kelime anlamı olarak bugün türkçemizde kullandığımız “DAMGA” kelimesinin karşılığı olsa da, taşıdığı mana ve derinlik “damga” kelimesinden çok daha önemli ve kıymetlidir. tamga ya da tamgalar ve buluntuları türk tarihine ışık tutan en önemli bulgulardır.

dirilis-ertugrul-tarihte-hangi-tamgalar-kullanilmistir

türkler, tarih sahnesine çıkışlarından beri kendilerini tanımlayan bu sembolleri kah mağara duvarlarına işlemişler, kah dokudukları kilimlerde sergilemişlerdir. tamgalar bazen bir bayrak olarak karşımıza çıkmış, bazen de birkaç tamga bir araya gelerek bir objenin tanımını oluşturmuşlardır.

Dizi Haber Sitesi  Diriliş Ertuğrul 14 Aralık Neler Olacak? Özeti, Fragmanı

bugün anadolu türklüğü’nün atası olarak bilinen OĞUZ BOYLARI’na ait tamgalar;

dirilis-ertugrul-tarihte-kullandigimiz-tamgalar

Diriliş Ertuğrul Tarihte Kullanılan Tamgalar Neler? Nerelerde Kullanılır?

Orhun’dan Anadolu’ya kadar uzanmis olan Türk damgalari, Orhun ve Yenisey Yazitlarindaki benzer veya çok az farkli veya tamamen farkli sekilleriyle Anadolu’daki çesitli boy, soy, oba, asiret ve cemaat ile aileler arasinda kullanilmakta ve halâ yasamaktadir. Türk damgalari genellikle At ve Sığırda, Koç veya Koyun sırtı,boynu ve kulağında, mezar taşlarında, Kilim ve Halılarda, Ziynet eşyaları gibi çeşitli yerlerde kullanılır

dirilis-ertugrul-tarihte-kullanilan-tamgalar

Diriliş Ertuğrul Tapınakçıların Tamgası

 Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Ekim 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın