Diriliş Ertuğrul Uç Beyliği Alametleri Neler Uç Beyliği Kıyafeti Nedir


Diriliş Ertuğrul dizisinin 22 Kasım 2017 akşamı yayınlanan bölümünde Sultan Alaattin Uç Beyi olarak seçtiği Ertuğrul beye beylik alametlerini taktim etmesi ve uç beyi kıyafetini giydirmesi için Emir Sadettin’i görevlendirir.Diriliş Uçbeyliği Alametleri Nelerdir

Kılıç
Beyin Giydiği Elbise
Kuranı Kerim
Sancak

Dizi Haber Sitesi  Diriliş Karaca Hisar Kalesi Tarihte Nasıl Kim Tarafından Fethedildi

 

Esmir Sadettin Köpek bu duruma hiç haz etmesede Sultanın buyruğunu yapmaktan başka bir çaresi yoktu.Peki Nedir bu Diriliş Uç Beyi Kıyafeti  tarihte var mıdır.

 

Ertuğrul Gazi 1191 de Ahlat ‘ta doğmuştur.
Gündüz Alp ‘in ölümünden sonra oğulları arasında aşiret ikiye ayrılır; Sungun Tekin ve Gündoğdu idaresinde ki bir bölüm , geldikleri AHLAT yöresine geri dönerken; Ertuğrul Gazi ve Dündar Bey idaresindeki bölümü de Erzincan bölgesine doğru hareket ederler.

Dizi Haber Sitesi  Diriliş Ertuğrul 53. Bölümde Gündoğdu Bey'in Kolu Kesilecek mi? Yoksa Gündoğdu Ölecek mi?
dirilis-ertugrul-uc-beyligi-alametleri
dirilis-ertugrul-uc-beyligi-alametleri

Bu arada Selçuklular ile Harzemşah lar arasında YASSIÇEMEN savaşında Ertuğrul Gazi Selçuklulara yardım eder.(1230) Bu yardımından dolayı ,Selçuklu sultanı 1. Alaaddin Keykubat Ertuğrul Gazi’ye Ankara’nın batısındaki KARACADAĞ bölgesini “yurtluk” olarak verir. Burada ÇOBANOĞULLARINA bağlı bir aşiret olarak yaklaşık 50 yıl kadar burada kalırlar. Daha sonra SÖĞÜT’e kadar topraklarını genişletince Söğüt’e gelip yerleşir. Selçuklu Sultanı tarafından “UÇBEYLİĞİ” görevi verilir.( 1279/1281). Çobanoğullarına bağlı bir uç beyliği halini almıştır. Daha sonra Germiyanoğullarına tâbi olur.

DOMANİÇ yaylasını da ele geçirince artık bu bölgeye tamamen yerleşir. Orta Asya göçebe gelenekleri bura da da sürdürülmektedir. Ertuğrul Gazi 1281 yılına kadar aşiret reisliği yapmıştır ve Söğüt’ te vefat etmiş yerine de oğlu Osman Gazi Aşiret ‘in başına geçmiştir.
Osman Gazi başa geçince artık bu uç beyliği Germiyanoğullarına değil doğrudan “Konya” ya bağlanmıştır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 22 Kasım 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın