Kurban Bayramınız Kutlu, Mutlu, Sağlıklı ve Huzurlu Olsun Dizi Haber Sitesi Okurları


Öncelikler Kurban Bayramının Tüm Müslüman alemine ve insanlığa hayırlı olmasını diliyorum.Başta Ülkemiz olmak üzere dost ülke ve kardeş ülkelerimizin  bayramının  mutlu ve sağlıklı geçmesini temenni ediyorum.

Bayramları kutlarken Arakan gibi yerlerde ki insanlık ayıplarını da unutmamamızı hatırlamamızı diliyoruz.

Savaşların olmadığı insanların ve özellikle çocukların ölmediği bir dünyada nice bayramlar diliyoruz herkese.

2016 yılında bir başka sitemizde yayınlamış olduğum bayram özlemi konulu yazımı burada paylaşmak istiyorum müsaadenizle   İYİ BAYRAMLAR….

2016 yılı Kurban bayramına artık sayılı saatler kaldı diyebiliriz.Eski bayramları özleyen eminim ki sadece ben değilimdir.Eski bayramlarda yaşımız bir hayli yeni de olsa bir başka güzeldi eski bayramlar.Küçük köyümüzde yaşı küçük olan bizler ve o zamanın abi ve ablaları hiç bir ev ayırt etmeden herkesin evine konuk olur herkesle bayramlaşır herkesin hazırladığı o güzel bayram tatlıları ve bayram kavurmaların dan tadımlık ta olsa yerdi.Benim babam bunla küs annem bunla konuşmuyor ayrımı yapılmazdı hiç bir zaman.Her yaştan gruplar aşağı mahalleden başlar yukarı mahallede hava kararmasına yakın bayramlaşmayı bitirir ve harman yeriş tabir ettiğimiz alanda yan köy ile yapılan futbol müsabakasını izlemeye veya oynamaya giderdi.

Dizi Haber Sitesi  21 Şubat Ödül Oyununu Kazanan Takım? İşte Sonuç

Hatçe teyzenin bayramlık baklavasının tadına bakmak için büyükten küçüğe herkes midesinde bir miktar boş alan bırakırdı.Bayramlıklar o kadar süslü püslü değildi yeni olması yeterli idi.Bayram alışverişi sanki senede 2 kere yapılan alışverişin bir parçası gibiydi adeta.Herkes birbirine bayramlıklarını gösterirdi.O küçük kötü evlerimiz tertemiz temizlenir ve kireç ile badana yapılırdı .Rengarenk boyalar yoktu sokaktan geçen kireç satıcısından kireçler alınır, bir güzel ıslatılır ve bir müddet sonra badanalar yapılırdı bayram öncesinde.Sanki her şey daha sıradan ve sade ama bir o kadar da saf beyazdı.Şimdiki gibi kurban kesip nereye vereceği düşünülmezdi.O zamanlar illa kurban kesmeyen birileri olurdu, zaten şimdilerdeki gibi kurban etini saklamak için kimse kurban bayramı öncesi derin dondurucu almak için yarışmaz dı belkide derin dondurucular bile yoktu o dönemde.Köyümüzden bayram harçlığı veren durumu müsait bir kaç ev vardı o zamanın biz çocukları o evleri hiç atlamaz bazen iki kere bile giderdik bayramlaşmaya.

Dizi Haber Sitesi  Yüksek Sosyete 4 Ağustos 7. Bölüm Sen Ağlama Şarkısı ve Sözleri

Bayram hamamlarına gitmeyi ihmal etmez arife günleri berberler önünde kuyruklar oluşturmaya bayılırdık.Dediğim gibi insan o bayramları ya özlüyor yada o yaşlara geri dönmeyi hayal ediyor.Şimdi bizim elimizden gelen mümkün olduğunca o bayramları bizden sonraki nesile aktarabilmek.Ancak ne yaparsak yapalım bu mümkün olmayacak çocukların elinde ayrı telefonlar bizlerin elinde ayrı telefonlar sosyal dünyada bayram kutlamaları derdine düşmüş adeta bayramları yaşamadan sadece tatili düşünür olduk.

Hepimiz bir gün yaşlanacağız bizler çocuklarımıza o bayramları kendi neslimiz gibi olmasa da modern çağda nasıl yaşanabilecek ise o şekilde yaşamayı öğretelim. Kurban bayramınız şimdiden kutlu olsun. Engin 

Kaynak: http://www.makaleoku.net/2016/09/kurban-bayrami-cocuklari.html

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 30 Ağustos 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kurban Bayramınız Kutlu, Mutlu, Sağlıklı ve Huzurlu Olsun Dizi Haber Sitesi Okurları (9 Yorum)

 1. ENGIN bey cok guzel yazmissiniz yureginize saglik ne yazik ki sadece bayramlarin degil hic bi seyin tadi kalmadi artik neyse sizinde bayraminiz kutlu olsun.
  EKREM bey ailenizinde sizinde bayraminiz kutlu olsun.
  ZARAM SEDEFIM SERPILIM BEGUMUM canlarim benim sizinde bayraminiz kutlu olsun ailenizinde bayramini kutlar boyuklerinizin ellerinden operim.
  Sizi cok seviyorum iyi ki sizin gibi kalbi temiz insanlari tanimisim.

 2. Engin bey, Ekrem bey bayramnız mübarek iyi bayramlar))))
  Asim, Serpilim, Sedefim, Begüm üm
  Elam, Şirinim kurban bayramnız mübarek olsun iyi bayramlar

 3. AYYYY ENGİN ABİ…
  NE DE GÜZEL YAZMIŞSIN ÖYLE YAŞADIM RESMEN…
  BEN O ZAMANLARIM ÇOCUĞU DEYİLİM AMA YAŞAMIŞ KADAR OLDUM…
  ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN…
  EKREM ABİ ENGİN ABİ…
  ŞİMDİDEN SİZİNDE KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUNNN…

  ZARAM ASİMM VE DİYER ABLALARIM ARKEDEŞLERİM…
  ŞİMDİDEN KURBAN BAYRAMINIZ MÜBBAREK OLSUN…