Süveyş Kanalının Açılışı İçin İnşaa Edilen Eser Hangisidir?

0

Kanal D ekranlarında yep yeni bir yarışma olan 19 yarışmasında yarışmacılara sorulan sorulardan bazılarını sizler için paylaşıyoruz.

Süveyş Kanalının Açılışı İçin İnşaa Edilen Eser Hangisidir?
19 Yarışması Sorusu Parasının Bir Kısmını Sultan Abdülaziz’in Ödediği ve Süveyş Kanalı’nın Açılışı için İnşaa Edildiği Söylenen Eser Hangisidir? Cevap; Bu sorunun cevabı ile ilgili ok google de yaptığımız araştırmalarda sorunun cevabının Özgürlük Heykeli’ olduğunu bulduk.

19 soru, 19 saniye ve büyük ödül 19 milyon TL. diyerek reklamları ve tanıtımı yapılan yarışmaya katılanlara şimdiden başarılar diliyoruz.

19 Yarışması Sorusu Parasının Bir Kısmını Sultan Abdülaziz’in Ödediği ve Süveyş Kanalı’nın Açılışı için İnşaa Edildiği Söylenen Eser Hangisidir?

Cevap;  Bu sorunun cevabı ile ilgili ok google de yaptığımız araştırmalarda sorunun cevabının Özgürlük Heykeli’ olduğunu bulduk.

Özegürlük heykeli esasında Suveyş Kanalı için bizar Osmanlının emri ve parası ile kanaldan geçen gemileri karşılaması için düşünülmüştür.

Mısır firavunları gibi giyinen ve başında 7 iklimin padişahı olan Osmanlı Sultanı’nı temsil eden 7 kıta ve kafasında 7 denizi simgeleyen 7 sivri uçlu taç olan bir kadın heykeli inşa edildi.
Mısır’ın halkının bu heykele doğru bakmayacağı endişesi ile proje iptal edildi.

Daha sonra ABD ve Fransa arasında iyi dosluk ilişkileri münasebeti ile ABD’ye bir heykel hediye edilmesi düşünülmüş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here