Var mısınız Yok musunuz Yarışmasında Kazanılan Paranın Hepsi Veriliyor mu?


Var mısınız Yok musunuz Yarışmasında Kazanılan Paranın Hepsi Veriliyor mu? Yarışmacı Paranın Ne Kadarını Alabiliyor?

Malumunuz yarışmalardan para kazandıran programlar çoğaldı. Birçok program yarışmalar vasıtası ile katılımcılara bazı para ödülleri veriyorlar. Kimi yarışma bilgiyi ölçüyor, kimisi dayanıklılığı, bazıları şansı ölçerken bazıları ise toplu yaşama kabiliyetini ölçmektedir. Kimileri de bunların hepsini ölçebilir. İlker Ayrıkla Var mısınız Yok musunuz yarışması ise bu tarz yarışmalardan sadece birisi. Yarışma katılımcıların şansını ölçtüğü gibi karar verme yeteneği ile pazarlık yeteneğini de ölçmektedir.

var-misiniz-yok-musunuz-yarismasinda-kazanilan-paranin-hepsi-veriliyor-mu

Var mısınız Yok musunuz Yarışmasında Kazanılan Paranın Hepsi Veriliyor mu?

Tabi sadece Türkiye’ye özgü bir şey olmasa gerek hemen hemen tüm ülkelerde bu tarz yarışmalardan vardır ve insanlar bu yarışmalarda kazanılan paraların gerçekten verildiğini merak etmektedir.

Dizi Haber Sitesi  Tatlı İntikam 3 Eylül 21. Bölümde Neler Olacak? Özet-Fragman ve İpuçları

Evet yarışma kazanılan parayı katılımcıya vermektedir. Ancak bir şartla. Paradan kanuni kesinti yapıldıktan sonra parayı katılımcıya vermektedir. Peki kazanılan paradan ne kadar kesinti yapılmaktadır?

Yarışmacı Paranın veya Ödülün Ne Kadarını Alabiliyor?

Yarışmacı parayı kazandıktan sonra paradan yaklaşık %10’luk bir vergi kesintisi yapılmaktadır. Bu vergi “veraset ve intikal vergisi” olarak bilinmektedir.  Tabi bunun öncesinde her ödülden istisnai bir tutar vardır. Bu tutar vergiden muaftır ve direk yarışmacıya takdim edilir. Bu tutar 2016 yılı için 3.918 TL’dir. bu tutar hesaplanıp dışarda tutulduktan sonra kalan miktardan %10’luk vergi alınmaktadır. Peki kazanılan ödül nakdi değil de ayni ise ne olur? Yani diyelim ki para ödülü değil de araba kazandınız……O zaman iş değişir mi? Aslında pekte değiştiği söylenemez. Bu sefer kazanılan ev ya da arabanın fatura bedeli üzerinden vergi hesaplanır. Genellikle  ÖTV ve KDV gibi vergiler yarışmayı düzenleyen kurum tarafından ödendiği için öncelikle bu vergi tutarları fatura bedelinden düşürülür ve kalan miktar üzerinden %10’luk vergi alınır. Bu vergi ödendiği takdirde ayni ödül sahibine takdim edilir.

Dizi Haber Sitesi  Kiralık Aşk Neden Final Yapıyor? Neden Bitti? 13 Ocak

Yarışmacı Kazandığı Parayı Ne Kadar Sürede Alır?

Paralar ve ödüller gerekli kanuni kesinti ve işlemler yapıldıktan sonra yaklaşık 3 ila 6 ay içerisinde verilmektedir. Eğer ödül düşük bir miktarsa süre kısalmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Ağustos 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın