Vatanım Sensin 27. Bölümde Neler Yaşandı? 28.Bölüm’den İpuçları


Vatanım Sensin Meclis-i Mebusan

Kanal D’nin sevilen dizisi Vatanım Sensin bu hafta Meclis-i Mebusan üyesi Rıza Beye oğlundan gelen duygusal mektupla başlıyor. Yunan askerlerinin elinde olduğunu ve vatanı için gururla öleceğini anlatan oğlunun mektubu ile Rıza Bey meclise giriyor. Yaşadığı acıya rağmen meclis kürsüsüne geçerek Misak-ı Milli’nin kabulü için konuşmasını yapıyor. Daha sonra da Atatürk ve arkadaşlarının hazırladığı Milli Andı okuyor ve soruyor kabul edenler? Tüm üyelerin oylarıyla Misak -ı Milli kabul ediliyor.

Bu toplantıyı gizlice dinleyen Charles ve Tevfik ise Rıza Bey’in oğlunu tehdit amaçlı ellerinde tutuyordu. Misak-ı Milli’nin kabulünün hemen ardından Charles Rıza Bey’in oğlu Mahir’i vurarak öldürür.

Ertesi gün Misak-ı Milli’nin kabulü ve kararları tüm ülkeye yayılmıştır. Hilal hemen Halit İkbal adıyla bir yazı yazar.

Charles ve Kumandan Vasili’nin Planı

Charles’a bir mektup gelir vazifesinin sonlandırıldığına dair. Fakat Charles başka bir operasyon başlatmayı ve bitene kadar da kalacağını yazar. Bu mektubun ardından Charles tüm hırsını Tevfik’ten alır ve Azize ile tehdit eder.

Kirya ise intiharının ardından hala hastanede yatar ve herkes uyanmasını bekler. Bunu saklandığı yerde Hilal den öğrenen Leon gizlice hastane annesini görmeye gider ve son anda yakalanmaktan kurtulur.

Albay Stavro Cevdet’i Neden Takip Ediyor?

Albay Stavro, Cevdet’in Yüzbaşı Yakup ile gizlice buluştukları yeri bulmaya çalışır. Fakat Cevdet’i gizlice takip ederken Cevdet birden gözden kaybolur. Stavro onu bulmak amacıyla girdiği odada bomba olduğunu fark edip kaçarken bomba aniden patlar ama Stavro son anda kurtulmayı başarabilir. Fakat yaralanmıştır kendi yaralarını sarmaya çalışır.

Azize ise bir yandan yardım etmeye devam ediyordur. Tevfik’e bir mektup gönderir. Yardım için gittiği yerde kalacağına dair. Bu sırada Cevdet’e de bir mektup gelir ve Cevdet telaşla yola koyulur.

Hilal Ve Leon arasında Neler Oldu?

Hilal Leon’u gizli toplantı yerlerinde saklıyordur. Zaman zaman onu ziyaret eder. Bu görüşmeler sonunda birbirlerine karşı olan hislerini apaçık belli ederler. O sırada Charles Leon ile alakalı Kumandanı tehdit eder ve ona bir görev verir. Kumandan kabul etmek zorunda kalır ve oğlunun casusluk yapmasını ister. Leon ise annesi için babasına istediğini kabul eder. Kaçmak yerine Leon orada saklanmaya devam eder. Çünkü bilgiye ihtiyaçları vardır ve bunu Leon’un yapmasını isterler. Leon saklandığı yerde telgrafları bulur ve Kumandan ile buluşmaya gider. hilal Leon’u saklandığı yerde bulamaz. çünkü Leon babasıyla buluşmuştur. Leon babasına bulduğu telgraflardan bahseder.  babası casusluk yapmaya devam etmesini ister. hilal ve arkadaşları şüphelenir.

Eftalya ise İngiliz Charles’ın verdiği görevi yapmakla yapmamak arasında gidip gelir. Dizi boyunca en çok merak edilen konulardan biri buydu. Azize’nin haritada bulunduğu yeri veren Charles’ın amacı Azize’nin ölmesi.

Azize ise bulunduğu yerde bulaşıcı hastalıkla boğuşan insanlara yardım etmeye devam ederken Cevdet ziyaret eder. Ama Cevdet ile tartışmaya başlarlar ve Azize aniden bayılır. Cevdet onu çadıra götürür ve başında beklemeye başlar. O sırada Tevfik de Azizeyi almaya gider. Azize kendine gelince Cevdet’in sakladığı bir şey olduğunu düşünür ve bu konuda baskı kurmaya başlar. Bu baskı karşısında Cevdet duygulanır ve birbirlerine sarılarak yatarlar. O sırada Tevfik gelir. Cevdet saklanır ama Tevfik Azizeye yanında kalmak için ısrar eder. Azize kabul etmez ama Tevfik gitmez ve beklemeye devam eder.

Ali Kemal Ve Yıldız Aşkı Ne Oldu?

Leon’u Yıldız’ın ihbar etmediği ortaya çıkar.Yıldız ise hala Hilal’i Teğmen Leon konusunda sıkıştırır. O sırada Ali Kemal Yıldız’ın onun için korkak dediğini duyar ve Yıldız’ı odasına çeker. Ali Kemal Yıldız’a karşı hissettiklerini anlatır. Yıldız çok mutlu olur ama Ali Kemal ilk başta ona dokunamaz. Yıldız evlenmek istediğini söyler. Çok mutlu olan Ali Kemal ve Yıldız birbirlerine söz verirler bir daha ayrılmayacaklarına dair.

Eftalya Azizeye yardım etme bahanesiyle etrafında dolaşır ve suyuna zehir koyar. Fakat Azize’nin köylülerle olan iletişimi ve yardımseverliğinden etkilenir ve suyu döker.  O sırada köylüler gitmeye hazırlanırken bir çocuk kaybolur. Annesine çiçek toplamaya giden Salih Yunan Kumandan ve Charles’ı görür ve kaçarak uzaklaşır. Charles Kumandanın köylüleri yok etmesini ister. Kumandan karısı ve Leon için bunu kabul eder.

Eftalya’nın görevini yapmadığını öğrenen Charles Eftalya’yı odasında babasıyla bekler. Eftalya içeri girdiğinde babasını öldürür ve ardından Eftalya’yı boğar.

Yakup Eftalya’yı pusulada ne yazdığını söylemesi için tehdit eder. Charles hakkında ki tüm gerçekleri söyler. Eftalya şoka girer ve vicdanına yenik düşen Eftalya Azize’nin hayatının tehlikede olduğunu söyler. Yakup Cevdet’e söyler ve Cevdet yola revan olur. Stavro ise hala Cevdet’i takip etmektedir.

Azize Cevdet’in Gizli Görevini Öğrendi mi?

 

 

Yunan ordusunun geldiğini gören köylüler öldürülmeye başlanır ve Azize kaçmaya çalışır. Bir köşede saklanarak köylülerin öldürülmesini izler. Sağ kalanları çadırın içinde bir araya  toplayan Yunanlılar çadırı yakar. Köylüler öldürülüp yakıldıktan sonra yunanlılar gider ve Azize saklandığı yerden ağlayarak ne yaptığını bilemez halde çıkar. O sırada Cevdet’in de geldiğini görünce kaçmaya çalışır. Fakat Cevdet yapılanları görünce dayanamaz ve yüksek sesle Yunanlılardan alacağı intikamı bağırır. Azize bunu duyar ve aralarında ki sır açığa çıkmış olur. O sırada Albay Stavro silahıyla Cevdet’in arkasında belirir ve her şeyi duyduğunu söyler. Ama o Cevdet’i öldüremeden Azize Albay Stavro’yu bulduğu bir tüfekle öldürür. Azize ve Cevdet sonunda sarılıp ağlarlar.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Mayıs 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın