Vatanım Sensin Halide Edip’in Halka Hitap Ettiği Yer Gerçekte Nerede?


Vatanım Sensin Halide Edip Halka Hitap Ettiği Yer Gerçekte Nerede?

Kurtuluş Savaşı yıllarında Halide Onbaşı olarak geçen Halide Edip Adıvar tarihte bir çok yerde halkı cesaretlendirmek  ve aydınlatmak için  konuşma yapmıştır.Dizide konuşma yaptığı yer İzmir ili içerisinde yapılırken tarihte İstanbul Sultan Ahmet Meydanı‘dır.

Halide Edip Konuşmasında Neler Söylemişti?

Kanal D’nin ilgiyle takip edilen Kurtuluş Savaşı Yıllarını konu edinen dizisi Vatanım Sensin’de Cevdet’in kızı Hilal ve arkadaşları idam edilecek mi? Cevdet kızını kurtarabilecek mi yoksa vatan için susacak mı? Bütün bu sorular cevabını beklerken, Dizide Halide Edip rolünde oynayan ve halkı özellikle kadınları vatanın kurtuluşu yönünde cesaretlendiren ve vatan kurtuluşunun sadece erkeklere bırakılmaması gerektiğini, topyekün mücadele edilmesi gerektiğini belirten konuşmasında:

Dizi Haber Sitesi  Kalbimdeki Deniz 5 Kasım Fragman İzle.3.Bölüm Neler Olacak?

“Kardeşlerim, evlatlarım!

Ruhu göklerde olan ecdadımız minarelerimizden yedi yüz yılın şanlı Osmanlı tarihinin bugünkü faciasını seyrediyor. Bu tarihi, bu muazzam meydanda zafer alayları yapan kahraman ecdadımızın ruhları karşısında, dünyanın bir başından bir başına at süren ona mağlup erlerin gazapları karşısında başımı kaldırıyor ve diyorum ki: “Ben Türk ve Müslüman tarihinin bedbaht bir kızıyım. Eskileri kadar kahraman fakat bedbaht yeni milletin de bedbaht bir anasıyım. Bu yeni millet namına, ulu ecdadımızın ruhları önünde başımı eğip yemin ediyorum. Bugün kolları kesilmiş Türk milletinin geçmiş günlerdeki kadar cesur bir ruhu var.”

Dizi Haber Sitesi  Arkadaşlar İyidir Ayşe (Seda'nın Annesi) Kimdir? Gerçek Adı ve Oynadığı Diziler

Halide Onbaşı halka  yemin ettiriyor:

Yemin ediyorum ki, göğsünü adalet ve insaniyetten alan ecdadımın ilahi namusuna hıyanet etmeyeceğiz. Allahım’a ve hakka dayanarak Türk milletinin son yolunu size ve dünyaya ilan ediyorum.

Milletlerin ilahi hakkı ilan olunacağı güne kadar kalbimizde heyecanımız kalacak, eksilmeyecektir.

Yedi yüz senenin en asil ve büyük mirası olan vakarımızı, adalet ve terbiyemizi unutmayacağız.

Yemin ediniz!

Yedi yüz senenin tarihini ağlayan minareler altında yemin ediniz:

Bayrağımıza, ecdadımızın namusuna hıyanet etmeyeceğiz.”

Halide Onbaşı ve Konuşma Fotoğrafları:

Halide Edip Adıvar Halka Hitap Ediyor:

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 11 Ocak 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın