Vatanım Sensin Rıza Bey’in İstanbul daki Meclis Konuşması


Efendiler,

Bugün burada bulunmamızın yegane nedeni kaderimizdir. Bu kaderi bugün burada kendi ellerimizle tayin edeceğiz. Ya istiklal diyeceğiz ya da işgal.

Efendiler,

Hiç bir millete Çanakkale gibi bir zafer nasip olmamıştır. Hiç bir millete o şanlı askerler gibi askerler nasip olmamıştır. Şüheda, bu toprağın harcıdır, şüheda kardeştir, şüheda babadır, evlattır.

 Efendiler,

Bugün burada onaylayacağınız Misak-ı Milli bir karardan ötedir. Kimi zaman bir fitili ateşlemek bir savaştan daha etkili olabilir.

Efendiler,

Ben buraya ihanetin içinden geçtim de geldim. Bir evladın vicdanından geçtim de geldim. Vatanperverlerin gözünden geçtim de geldim.

Efendiler,

Ben buraya Mustafa Kemal’in emriyle geldim. Ve bu emrin gereğini yapmadan ölmek bana nasip olmasın. Şimdi efendiler, mukaddes şehitlerimizin ardından bu fedakarlıklarının manasız olmadığını göstermek bizim mesuliyetimizdedir. O kanlı ellerin bu milletin alnına yazdığı yazıyı silmek bizim vazifemizdir.

Efendiler, Mustafa Kemal Paşa ve Ankara daki vatanperverlerin hazırlamış olduğu milli anda göre;

Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, bölünemez. Siyasi, iktisadi ve hukuki gelişmemizi engelleyen kapitülasyonlar kabul edilemez. İşgal altında ki Arap topraklarının geleceği bölge halkının geleceği oylara göre belirlenecektir. Kars, Ardahan ve Batum’un geleceğinin belirlenmesi için halk oylaması istenirse yeniden yapılabilir. Batı Trakya’nın geleceğinin belirlenmesi için halk oylaması yapılacaktır. İstanbul ve Marmara Denizi her türlü tehlikeden uzak tutulursa boğazları dünya ticaret ve ulaşımına açılması mümkündür. Azınlık hakları, komşu ülkelerde Müslüman azınlığa verilen haklar kadar olacaktır. Reylerinize sunuyorum, kabul edenler? (Herkesin oy birliğiyle beraber) Misak-ı Milli kararları müttefikan kabul edilmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Mayıs 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın